Bijące serce kulturalnego Sulejówka. Czas podsumowań i podziękowań!

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.9.4″ _module_preset=”default”][et_pb_row _builder_version=”4.9.4″ _module_preset=”default”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.9.4″ _module_preset=”default”][et_pb_text _builder_version=”4.9.4″ _module_preset=”default” min_height=”5.2px” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”4.9.4″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″ text_orientation=”justified” text_font_size=”15px”]

Dobiegająca końca w „Willi Bzów” w Sulejówku wystawa prac stworzonych przez uczestników Warsztatów Fotograficznych, jest ostatnim aktem Festiwalu Zofiówka 2022. Odbywający się wcześniej, 25 czerwca, Chóralny Finał „Zofiówki” w Muzeum Józefa Piłsudskiego, był zwieńczeniem i podsumowaniem dziesięciodniowej przygody odbywającej się w sąsiedzkiej atmosferze, w świecie kultury, sztuki, tworzenia i dzielenia inspiracjami.

Festiwalowe Warsztaty Chóralne, w których brali udział bohaterowie części muzycznej Finału „Zofiówki”, śpiewając wspólnie utwory Bartosza Kowalskiego, były jednym z ośmiu działań warsztatowych tegorocznej edycji. Każda z twórczych przygód przyniosła owoce oraz pamiątki uczestnikom. W przypadku Warsztatów Chóralnych był to koncert pasjonatów śpiewu, rejestrowany profesjonalnie w formacie audio-video. Warsztaty Filmu Animowanego „Zaanimuj swojego Slima” zaowocowały powstaniem siedmiu filmów animowanych, wyświetlonych w Kino-Teatr „Kurtyna” oraz dostępnych na platformach internetowych festiwalu. „Magiczne ogrody Zofii” to wyjątkowe kompozycje łączące naturę i artyzm, umieszczone w szklanym naczyniu. „Plener artystyczny” przyniósł kilkadziesiąt prac malarskich, ujmujących zielone zakątki Sulejówka. Efekty Warsztatów Fotograficznych to kilkadziesiąt zjawiskowych prac. Warsztaty literackie „Wspólne Pisanie” przyniosły inspirujące teksty pisane prozą. Warsztaty dziennikarskie wykreują już niebawem tegoroczną gazetę „Zofiówka Festiwalówka”. Natomiast „Bajkowisko” było kreatywną i twórczą przygodą dla najmłodszych.

Tegoroczna „Zofiówka” stała pod znakiem wydarzeń teatralnych. Prezentowany w artystycznej formie próby teatralnej spektakl „Trzy próby. Fredro-Zapolska-Mrożek”, wyreżyserowany przez Mirosława Kuleszę, został entuzjastycznie przyjęty przez licznie przybyłą publiczność. Spektakl „Czerwony Kapturek”, wystawiany przez „Scenę Seniora”, utrzymany w klimacie teatru lalek, cieszył się zainteresowaniem młodszej widowni. „Co to jest miłość?”, czyli podróż przez twórczość Jonasza Kofty, przyniosła uśmiech, wzruszenie i refleksję. Widzowie mieli również okazję obejrzeć wyjątkowe, wyreżyserowane i zagrane przez dzieci oraz młodzież, spektakle – „Nieśmiała bajka” i „Opowieść w paski”.

Festiwal był okazją do muzycznej przygody. Barwny pejzaż „Dźwiękiem malowane” nakreślili uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sulejówku. Chóry zapewniły muzyczny Finał „Zofiówki”. Natomiast na świeżym powietrzu, w rześkim klimacie zielonego Sulejówka czarowała brzmieniem Młodzieżowa Orkiestra Dęta MOD „Akord” z Barbarą Gutej-Monowid, a „Młodzieżówka z Sulejówka” porwała do tańca przy folkowej nucie.

„Zofiówka” to spotkania pozbawione blichtru, w przyjaznym klimacie. „Rozmowy o literaturze” prowadzone przez Katarzynę Bulicz-Kasprzak były okazją do spotkania z pisarzami Agnieszką Lis, Mariolą Zdanowicz, Zbigniewem Zborowskim i Rafałem Barnasiem. Rozmowa o filmie „Piosenki o miłości”, animowana przez Ajkę Tarasow, miała kolejnego wyjątkowego gościa – reżysera Tomasza Habowskiego. „Poranne sąsiedzkie spotkania z kulturą” trwające przez cały Festiwal przyniosły możliwość wysłuchania inspirujących rozmów Anny Serdiukow z Piotrem Jaxą, Izabelą Bartosz, Remigiuszem Grzelą, Anną Piotrowską, Katarzyną Klimkiewicz, Anną Bielak, Marzeną Majcher oraz Martą Kownacką. Natomiast uczestnicy Warsztatów Dziennikarskich spotkali się online z Krzysztofem Sporem, Mateuszem Demskim, Magdą Sendecką, Teresą Drozdą, Magdaleną Felis, Anną Rączkowską i Arturem Zaborskim.

Podobnie jak w ubiegłym roku „Zofiówka” była obecna w sieci. Czternaście transmisji oraz dziesięć relacji przygotował Zespół Realizatorów Festiwalu. Nad tym by „Zofiówka” była dostępna dla jak najszerszego grona odbiorców pracowali Tłumacze na Polski Język Migowy. Wszystkie nagrania są dostępne na kanale Youube Festiwalu.

Festiwal Zofiówka 2022 to dzieło ponad dwustu osób, organizujących wydarzenia, realizujących warsztaty. Stworzyli je Mieszkańcy i Przyjaciele Sulejówka, Miłośnicy kultury i sztuki, Publiczność, która licznie uczestniczyła w festiwalowych wydarzeniach. Ten wspólny projekt zrealizowali następujący partnerzy:

  • Cukiernia Babeczki

  • Kino-Teatr Kurtyna

  • Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku

  • Miasto Sulejówek

  • Miejska Biblioteka Publiczna w Sulejówku

  • Miejski Dom Kultury w Sulejówku

  • Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Sulejówku

  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sulejówku

  • Prywatna Szkoła Muzyczna I i II st.

  • Prywatne Centrum Kultury Sulejówek Miłosna

  • Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim poprzez Patronat Honorowy Starosty Mińskiego.

  • Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka

Do grona partnerów dołączył również Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sulejówku.

Organizatorzy festiwalu wyrażają wielką radość, że współtwórców i przyjaciół „Zofiówki” przybywa oraz ogrom wdzięczności, za mnóstwo wsparcia, życzliwości oraz liczne uczestnictwo w festiwalowych wydarzeniach. Zapraszają również serdecznie do współpracy wszystkie osoby oraz instytucje, pragnące realizować swoje pomysły w ramach przyszłorocznej edycji festiwalu. Aby kulturalne serce Sulejówka zabiło przynajmniej tak mocno, jak w minionych dniach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Festiwal Zofiówka realizuje zadania w ramach programu „Edukacja kulturalna”.

 

DZIĘKUJEMY CIEPŁO WSZYSTKIM PRZYJACIOŁOM „ZOFIÓWKI”!

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]