Otwarcie Festiwalu za nami!

W tym roku nieco dłużej czekaliśmy na ten dzień. Dlatego czujemy szczególną radość, mogąc obwieścić, że:
Festiwal Zofiówka’2023 wystartował!
„Z wizytą u sąsiada” to hasło tegorocznej edycji Zofiówki i właśnie w sąsiedzkiej atmosferze, w przemiłym, serdecznym gronie licznie przybyłej Publiczności, zaproszonych Gości, mieliśmy przyjemność podzielić się wieściami o festiwalowych wydarzeniach, które przed nami. Przytulna sala Kina-Teatr „Kurtyna”, siedziba gościnnych współtwórców-partnerów „Zofiówki”, stała się znów przyjaznym miejscem swobodnych rozmów o różnorodnych spotkaniach, warsztatach, spektaklach, koncertach, pokazach, panelach dyskusyjnych. Był to czas wspomnień korzeni Zofiówki, jej niełatwych bo rodzących się w czasach pandemii początków, poprzednich dwóch edycji oraz przedstawienia tegorocznych działań.

Piątkowy wieczór był przede wszystkim opowieścią o osobach, które tworzyły i tworzą Zofiówkę, przyczyniają się do jej tworzenia. Wśród wyjątkowych gości, przybyłych na wydarzenie zjawiła się osoba, której wprawdzie nie ujrzeliśmy, ale można było odczuć jej inspirującą obecność. To oczywiście Zofia Moraczewska, patronka festiwalu, która przykładem swojego życia i działalności dla społeczności Sulejówka, motywuje nas do aktywności kulturalnej, artystycznej. Podczas inauguracji zaprezentowała się w słowach Katarzyny Bulicz-Kasprzak, jako „postać silna, wyjątkowa, wybitna, która sprawiła, że możemy dzisiaj mówić o Sulejówku jako o mieście z historią w tle.” Ukazała również oblicze inspirującej sąsiadki, obok której chciałoby się mieszkać, jak określiła ją Kamila Trochimiak, która poprowadzi warsztaty dla dzieci, przybliżające cały czas dla wielu owianą tajemnicą postać Zofii Moraczewskiej.
Inauguracja Festiwalu Zofiówka była również okazją do poznania przedsiębiorczych Pań, które wspaniale kontynuują dzieło Zofii Moraczewskiej w Sulejówku. Katarzyny Bulicz-Kasprzak, która poprowadzi „Rozmowy o literaturze”. Beaty Nessel-Łukasik, jednej z najbardziej zasłużonych osób, dla powstania festiwalu i działalności tak bliskiego sercu Moraczewskiej Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka. Wiktorii Szubelak, Dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej „Paderevianum” w Sulejówku. Kamili Trochimiak, która poprowadzi warsztaty „Portret Zofii” oraz Plener Artystyczny. A także Barbary Hijewskiej, Dyrygentki Miejskiej Orkiestry Dętej „Akord”, która razem z Michałem Śmigielskim(Dyrygent Chóru Kameralnego Miasta Sulejówek) zaprosi mieszkańców Sulejówka do poznania bogactwa i zaskakującej aktualności repertuaru Stanisława Moniuszki.

Cieszę się, że marzenia się spełniają – powiedziała o festiwalu jego współtwórczyki Beata Nessel-Łukasik. Jak gdyby na potwierdzenie tych słów wokaliści operowi Barbara Gutaj-Monowid, Emil Ławecki i pianista Marcin Łopacki zaprezentowali program artystyczny świetnie ujmujący ducha Zofiówki. Pokazując, że muzyka poważna świetnie może spleść się z rozrywką i barwnie, celnie opisuje dzisiejszy świat. Teatr wspaniale łączy się z koncertem. A Mieszkańcy i Przyjaciele Sulejówka mogą w świetnych nastrojach integrować się wokół kultury, w przyjaznej atmosferze.
To, że trzecia edycja Festiwalu Zofiówka rusza, że poszerza się grono Partnerów festiwalu, że możemy wspólnie zaprosić do wspólnego tworzenia, przeżywania wydarzeń kulturalnych i artystycznych, a przede wszystkim ogrom wsparcia otrzymany od Was, Wasza liczna obecność drodzy Przyjaciele Zofiówki – to wszystko jest spełnieniem naszych marzeń!

Dziękujemy serdecznie za ten piękny wieczór wspaniałym: Publiczności, Artystom, Gościom specjalnym wydarzenia – oprócz Osób wyżej wymienionych również przybyłym przedstawicielom władz – Szefowi Gabinetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kacprowi Sakowiczowi, Wicestaroście Mińskiemu Witoldowi Kikolskiemu oraz Burmistrzowi Miasta Sulejówek Arkadiuszowi Śliwie.

Wielkie wyrazy wdzięczności kierujemy również w stronę prowadzącej nastrojowo wieczór Katarzyny Bulicz-Kasprzak, Właścicieli Kina-Teatru „Kurtyna”, realizatora technicznego wydarzenia – Mariana Lachowicza oraz realizatorów transmisji – Jeremiego i Piotra Sapilaków.

Zapraszamy na Zofiówkę’2023!

—————

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.