Barbara Gutaj-Monowid i Jan Jakub Monowid – Sąsiedzkie spotkania z kulturą

Jak pokazać tego Piłsudskiego, żeby nie był TYM Piłsudskim?” – takie pytanie zadawała sobie Barbara Gutaj-Monowid, podczas pracy nad scenariuszem musicalu pt. „Czekając na Marszałka”.

Jak napisać spektakl o postaci z monumentu? Czy można przedstawić Marszałka Piłsudskiego bez wąsa? I jak przedstawić Go w taki sposób, aby każdy widz wyciągnął z jego historii coś dla siebie? Jakich środków użyć? I czy da się zrobić to w mieście, którego społeczność wydawać by się mogła przesycona jego postacią? Jak uniknąć stereotypów i przewidywalności?

Barbara Gutaj-Monowid, która gościła u Ani Serdiukow, opowiedziała nam o procesie tworzenia musicalu pt. „Czekając na Marszałka”. Wraz z mężem – Janem Jakubem Monowidem zdradzili, jak twórczość przenika do ich codzienności. Czy w związku dwóch artystów, jest jeszcze miejsce na „przyziemne” sprawy? Mówiliśmy o szczerości i odbiorze swoich własnych dzieł, o krytyce i pochwałach – w końcu nikt nie zrozumie artysty tak, jak drugi artysta.

Podczas dzisiejszego Spotkania z kulturą poruszyliśmy również temat musicalu jako środka wyrazu i roli dźwięku w sztuce. To, w jaki sposób działa na nas, na nasze ciało. Jakie emocje w nas wywołuje. I jak inspirować tym młodych ludzi.

Dlaczego zdecydowano się akurat na taką formę – zachęcamy do obejrzenia zapisu dzisiejszej rozmowy. Link znajdziecie w komentarzu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszego Spotkania z kulturą za inspirującą rozmowę.

08.09 Małgorzata Basaj i Michał Janik | Sąsiedzkie spotkania z kulturą

Już jutro gośćmi Ani Serdiukow będą Małgorzata Basaj i Michał Janik. Opowiedzą o wystawie czasowej „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach”. Wystawa ta jest formą podziękowania Donatorom, dzięki których ofiarności muzealne zbiory wzbogaciły się o ponad 10 tysięcy pamiątek.

——

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.