Festiwal Zofiówka to cykl wydarzeń kulturalnych zainspirowanych aktywną, społeczną postawą Zofii Moraczewskiej – mieszkanki Sulejówka z pierwszej połowy XX wieku. Festiwal ma charakter międzypokoleniowy. Jego celem jest budowanie lokalnych więzi społecznych i sąsiedzkich.
Prolog Festiwalu dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu “Kultura w sieci”. Zachęcamy do zapoznania się zeszłoroczną edycją.
to krótkometrażowy film dokumentalny stworzony w czasie epidemii koronawirusa. To zapis myśli i działań, męki i nadziei mieszkańców Sulejówka należących do różnych pokoleń w czasie epidemii, kiedy wiosna wybucha, lato nawołuje do przygody, a niewola wynikająca z ograniczenia praw do wolności powiększa swoje terytorium, wykluczając kolejne prawa obywatelskie, przyzwyczajenia, relacje, plany czy nawyki.
Cykl spotkań w eterze z ciekawymi ludźmi, którzy mieszkają obok nas. Pisarzem, rzeźbiarzem, muzykiem, filozofem i innymi osobami, które potrafią zaciekawić, zainspirować, a także wesprzeć w chwilach przewartościowywania spraw fundamentalnych. W trakcie audycji/wywiadów będziemy rozmawiać o tym co za oknem i o tym, co z tego może wyniknąć.
słuchowiska adresowane do młodszych i starszych słuchaczy. Każde to osobista opowieść o dzieciństwie i codziennych chwilach zapisanych w pamięci autorów, mieszkańców Sulejówka, naszych sąsiadów. To nie tylko historie rodzinne, ale też opowieści interesujące przyjaciół i znajomych, którymi ich narratorzy chcą podzielić się w formie audycji radiowych dla całej rodziny.
Mieszkanki i mieszkańcy Sulejówka uwielbiają spacery i pobliskie lasy. Odwiedzają je w pojedynkę, z rodziną, w grupie. Czego doświadczają? Dokąd docierają? W ramach wirtualnych spacerów udostępnimy krótkie reportaże fotograficzne naszych sąsiadek i sąsiadów, które pozwolą odkryć niecodzienne zakamarki Sulejówka oraz lepiej się poznać. W ten sposób stworzymy nową mapę naszej okolicy.
Raz w tygodniu udostępnimy zdjęcie z Archiwum Społecznego Sulejówka stworzonego przez mieszkańców miasta. Jedne z nich mają sto lat, inne mniej. Za każdym kryją się wspomnienia, relacje, emocje. Na zdjęciu czas zatrzymuje się na ułamek sekundy i opowieść zamyka się w jednym kadrze. Zaprosimy mieszkańców do napisania komentarzy do zdjęć. Wybrane historie zamieścimy pod zdjęciem, aby powstała galeria łącząca zatrzymane obrazy z wyobrażonymi opowieściami.
To radiowa propozycja dla najmłodszych. Skoro nie możemy się widywać, spróbujmy się chociaż usłyszeć. Wspólnie wybierzemy, które bajki chcemy usłyszeć, a animatorka zamieni je w mini słuchowiska na dobranoc.
Teatr to nie tylko spektakl. To także długi proces prób. To świat kulis i sceny. Jak wygląda pokażemy w wirtualnej galerii, w której ujawnimy, jak powstawał spektakl zrealizowany przez mieszkańców. Zobaczymy też, które zdjęcie wzbudzi najwięcej emocji. Dzięki głosowaniu publiczności wspólnie wybierzemy to najciekawsze.
Nasza wirtualna galeria teatralna korzysta ze zdjęć wykonanych przez Annę Żegocką w trakcie przygotowań i spektakli sztuki pt. „Czekoladki” autorstwa Bożeny Kupis-Kucharskiej, zrealizowanego w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku. W przedstawieniu wystąpili mieszkańcy Sulejówka