5 września (wtorek) 05.09.2023

11:00

(Wstęp wolny)

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku

Natasza Parzymies | Sąsiedzkie spotkania z kulturą

Młodzież Liceum

Transmisja online

Tłumaczenie na PJM

Natasza Parzymies

Ukończyła reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej. Rozgłos przyniósł jej opowiadający o burzliwym uczuciu dwóch dziewczyn serial „Kontrola”, który stworzyła, napisała i wyreżyserowała będąc jeszcze na studiach. Pierwszy sezon obejrzał się na całym świecie ponad 60 milionów razy i przyniósł autorce wiele nagród, w tym tytuł jednej z „Top 50 śmiałych kobiet roku 2020” magazynu „Wysokie Obcasy” oraz nominację do O!Lśnień Onetu 2021 (kategoria: serial). Natasza znalazła się także na prestiżowej hollywoodzkiej liście „Variety Young Hollywood Up Next Impact List” – raz do roku magazyn „Variety” docenia młodych przedstawicieli branży rozrywkowej i artystycznej, którzy dali się zauważyć międzynarodowymi dokonaniami w swoich dziedzinach. Tymczasem kolejne cztery sezony „Kontroli” wyprodukował Player (TVN). Dzięki światowej popularności produkcja ta – jako pierwszy polski projekt – zasilił bibliotekę platformy Discovery+. Natasza jest również twórczynią, reżyserką i współscenarzystką miniserialu „Random” (Storytel), czyli pierwszego polskiego serialu łączącego w sobie słuchowisko i film. W rolach głównych wystąpili Julia Wieniawa i Maciej Musiałowski. Projekt otrzymał dwie złote statuetki EFFIE.

Z bohaterką porozmawiamy o tym jak to jest odnieść sukces na samym początku drogi zawodowej. O tym czy można i czy warto spocząć na laurach, skąd czerpać pomysły w świecie, w którym co tydzień mają premiery nowe filmy, seriale, książki i komiksy w ilościach niepoliczalnych. Jak się przebić? I czy warto chcieć się przebić? Czy Natasza ma Mistrzynie i Mistrzów, od których się uczy oraz, czy… i o czym wciąż marzy, skoro już osiągnęła tak wiele. Natasza opowie o swojej drodze do reżyserii i scenariopisarstwa, które właśnie zaczęła studiować w Szkole Filmowej w Łodzi.

Rozmowę poprowadzi Anna Serdiukow
Sąsiedzkie spotkanie z kulturą to cykl rozmów realizujący blok „Spotkania przy stole”. Anna Serdiukow – Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim oraz Gender Studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikuje m.in. w „Zwierciadle” i „Magazynie Filmowym” Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członkini Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP i polskiej sekcji FIPRESCI. Konsultuje scenariusze, m.in. wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą film „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego. Zajmuje się promocją polskiego kina, na stałe współpracuje z firmą Balapolis produkującą m.in. filmy Anki i Wilhelma Sasnali. Przez cztery lata dyrektor artystyczna Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Przez sześć lat rzeczniczka prasowa Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, od zeszłego roku również koordynatorka programowa wydarzenia. Współautorka albumu „Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina”.

WYDARZENIE TRANSMITOWANE RÓWNIEŻ ONLINE

———

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.