10 września (niedziela) 10.09.2023

17:00-18:30

(Wstęp wolny)

Miejski Dom Kultury w Sulejówku

Kulturalny Fajf

bez ograniczeń wiekowych

Czas na taniec! Dziarska „Młodzieżówka z Sulejówka” przeniesie nas w wir tanecznych rytmów dwudziestolecia międzywojennego.

Potańcówka na dechach ma nawiązywać do tradycji spotkań przy muzyce na żywo w plenerze. Popularne „Fajfy” stanowiły wielką atrakcję towarzyską i umożliwiały publiczności spędzenie czasu w przyjemny i aktywny sposób.

Gospodarzem wydarzenia jest zespół „Młodzieżówka z Sulejówka” – chór seniorów śpiewający przedwojenne szlagiery . Potańcówka będzie świetną okazją by zaprezentować nowe utwory w repertuarze zespołu – zapomniane szlagiery największych przedwojennych polskich twórców. Na scenie wystąpią także soliści zaprzyjaźnionej grupy „Cała Praga śpiewa” z Warszawy.

Uczestnicy Potańcówki będą mieli także okazję poznać podstawowe kroki popularnych tańców (tango, polka, fokstrot) a także wspólnie korzystając z tekstów drukowanych nauczyć się i zaśpiewać kilka utworów!

Chórowi towarzyszyć będzie zespół instrumentalny w składzie: akordeon, skrzypce, klarnet, tuba

19:00-21:00

(Wstęp wolny)

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku

Katarzyna Wajda | Sąsiedzkie spotkania z kulturą

Młodzież i dorośli

Transmisja online

Tłumaczenie na PJM

KATARZYNA WAJDA
Historyczka kina. Absolwentka polonistyki i filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią polskiego kina, kulturą popularną i edukacją audiowizualną. Badaczka i wielbicielka kryminałów. Publikuje w „Filmie”, „Kinie”, „Kwartalniku Filmowym”, „Studiach Filmoznawczych”, dwutygodniu.com.
Pracowała w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym.
Bohaterka spotkania opowie o tym na czym polega praca w archiwum i z czym wiąże się jej zawód: filmografki? Czy jest trochę jak detektyw badając stare klisze, starając się rozpoznać na nich aktorów i artystów z epoki? Czym dokładnie zajmuje się
filmograf/ka, dlaczego praca w archiwum bywa niebezpieczna i jakie było największe i najcenniejsze odkrycie Kasi?
Zapytamy też o to, co dokładnie znaczy rekonstrukcja taśmy filmowej i jaki najstarszy film udało się odnowić i zabezpieczyć? Katarzyna Wajda ma niebywałą wiedzę dot. kina przed- i powojennego, kina niemego i czarno-białego. Opowie o zwyczajach i obyczajach filmowych, o Kronice Filmowej, której niesłusznie jest zwykle piętnowana i marginalizowana, postrzegana wyłącznie w kategoriach propagandowej tuby.
I jeśli myślicie Państwo, że zwiastuny filmowe, to wynalazek ostatnich, współczesnych czasów – jesteście w błędzie. Kiedyś to były zwiastuny… I filmy! A jakie gwiazdy były! I o tym wszystkim porozmawiamy z Katarzyną Wajdą!
WYDARZENIE TRANSMITOWANE ONLINE
Kiedy: 10 września 2023
Godzina: 19:00Miejsce: Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku

Rozmowę poprowadzi Anna Serdiukow.
————-
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.