Katarzyna Wajda – Sąsiedzkie spotkania z kulturą

„Archiwum to jest takie miejsce, gdzie dopisuje się pewne rozdziały kina” – zdradziła wczorajsza Bohaterka spotkania, zwracając uwagę na wielowymiarową sferę pracy z filmem. 

Za nami ostatnie spotkanie z cyklu „Sąsiedzkich spotkań z kulturą”. Podczas wczorajszej rozmowy, Ania Serdiukow gościła filmografkę, historyczkę kina – Katarzynę Wajdę. 

Podczas rozmowy dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca w archiwach, co to jest i jak przebiega rekonstrukcja i restauracja obrazu filmowego.

Na historię filmu składają się nie tylko taśma filmowa i dźwięk. W pracy filmografa, najdrobniejsze elementy nabierają znaczenia: fotografie, artykuły, zapiski. To jak praca detektywa, który zbierając poszlaki, dochodzi do rozwiązania. 

Jaka jest granica poprawek, które można nanieść? Jak zrobić to, w szczególności, kiedy mowa o Kinie Dawnym, którego autorzy nie są już w stanie opowiedzieć nam, jaka była ich koncepcja?

To niesamowita opowieść o współpracy dwóch filmowych zespołów: tego z przeszłości, który tworzył film i tego z teraźniejszości, który pragnie zrekonstruować ich pracę. Utrwalić ją, z zachowaniem szacunku do ich wizji i rozwiązań, których używali w obliczu dopiero kreujących się środków filmowych. 

„Rekonstruujemy nie tylko film, rekonstruujemy jakiś świat”. – te słowa Katarzyny Wajdy mogą podsumować tematy poruszane podczas wczorajszego spotkania.

Serdecznie dziękujemy Państwu za to, że byliście z nami przez ostatni tydzień. Zarówno stacjonarnie, jak i online. Zapisy wszystkich rozmów możecie znaleźć na naszym kanale YouTube: Festiwal Zofiówka.

Składamy najszczersze podziękowania naszej Prowadzącej Ani Serdiukow za ten inspirujący czas spędzony w otwartej atmosferze. 

Do zobaczenia za rok! 

—-

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.