Koncert jazzowy i Wielkie Otwarcie!

W gościnnej przestrzeni Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zainaugurowaliśmy Festiwal Zofiówka 2024!

Miejsce nie jest przypadkowe, bo to siedziba Partnera-Współtwórcy Festiwalu, oraz instytucja żywo związana z historią Sulejówka, w tym oczywiście patronki Zofiówki – Zofii Moraczewskiej. Postaci, która mimo, że spędziła w Sulejówku niemal całe swoje życie, pracując na rzecz naszej społeczności, nadal zdaje się być postacią mniej rozpoznawalną, niż chociażby Józef Piłsudski. 

Cieszymy się, że ogromna praca Mieszkańców Sulejówka, instytucji, które jednoczą się we wspólnym działaniu, przynosi tak piękne owoce jak godne upamiętnienie Bohaterki naszego miasta. Festiwal Zofiówka to jednak przede wszystkim budowanie przyszłości wokół kultury i sztuki, w inspiracji dziełem Zofii Moraczewskiej.

STARTUJEMY Z NADZIEJĄ!

18 Partnerów Festiwalu, ponad 40 działań, wspaniałe zaangażowanie Mieszkańców i Przyjaciół Sulejówka. Taki obraz rysuje tegoroczna edycja Zofiówki i o tym rozmawiali z zaproszonymi Gośćmi, Barbara Gutaj Monowid i Jakub Monowid – pogodne, artystyczne małżeństwo z Sulejówka.

W sąsiedzkiej, przyjaznej atmosferze o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości kulturalnego Sulejówka wypowiedzieli się przedstawiciele władz: Sulejówka – Burmistrz Arkadiusz Śliwa, Powiatu – Starosta Remigiusz Górniak i Rządu-Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska. Bierzemy za dobrą monetę szczególnie zapowiedzi stworzenia godnych warunków uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, artystycznych w naszym mieście widzom, artystom, gościom, organizatorom.

Jednakże nowoczesna sala widowiskowa, sale warsztatowe, służące miejscowej społeczności, których znaczenie podkreślali przedstawiciele władz oraz Dyrektor Festiwalu Mateusz Marszalec i Koordynator Festiwalu Aneta Sapilak, byłyby puste, gdyby nie wspaniałe i coraz liczniejsze środowisko organizatorów, twórców oraz odbiorców kultury i sztuki w Sulejówku. Jesteśmy pełni radości i nadziei, że tak wielu widzów pojawiło się na otwarciu Zofiówki! A także mogąc posłuchać przedstawicieli środowiska Twórców, Artystów, Animatorów, działających w Sulejówku. 

SZTUKA ROZWIJA NAS I SPOŁECZNOŚĆ

Renata Szar(malarka, graficzka, która stworzyła Prywatne Centrum Kultury Sulejówka Miłosna, obecnie wspaniale rozwijane przez Dyrektor Iwonę Czarnocką) oraz Kamila Trochimiak(skarbnica rozmawitych pomysłów na warsztaty, na rozwój osób w każdym wieku) opowiadając o tegorocznych działaniach zofiówkowych, jednocześnie zaprosiły osoby w każdym wieku do przygody – także tej praktycznej – ze sztuką, wskazując jak wielką wartość dla nich i dla całej społeczności może mieć realizacja artystycznej pasji. Jednym z dowodów może być prowadzony przez artystki Plener Artystyczny, który będzie nie tylko okazją do wymiany inspiracji, ale też wsparcia akcji charytatywnej.

TEATRALNA ZOFIÓWKA

Pejzaż Zofiówki to coraz więcej wydarzeń teatralnych! W tym roku spektakli nie zabraknie, a wśród nich kolejnych premier. DLatego nie mogło zabraknąć wśród gości przedstawicielek grup teatralnych, które zaprezentują się na festiwalowej scenie. Pasja teatralna łączy pokolenia, czego mieliśmy dowód goszcząc trójkę aktorek, które zaprezentują się podczas tegorocznego Festiwalu – Zofię Mularczyk(Scena „Po prostu gramy”), Aneta Sapilak(Scena Dorosłych), Agnieszka Molik(młodzieżowy Teatr „Po bandzie”). Ich rozmowa z Barbarą Gutaj-Monowid(będąca aktorką, reżyserką teatralną) była pogodnym zaproszeniem do rozwijania talentów, otwierającej przygody jaką jest teatr amatorski.

JAZZOWY DEBIUT ZOFIÓWKI

Mamy wielką nadzieję, że ta część widowni, która oczekiwała na koncert Niki Lubowicz wybaczy nam to obszerne wprowadzenie! Ale jednym z efektów rozwoju Zofiówki, coraz większej liczby jej Twórców, Partnerów, organizowanych wydarzeń, jest fakt, iż naprawdę jest o czym rozmawiać. Muzyka jazzowa po raz pierwszy zagościła na scenie Festiwalu Zofiówka i to od razu w przepięknej formie! Wysmakowane interpretacje retro-szlagierów polskich, zagranicznych, stworzyły wyjątkowy nastrój. Ciepły, piękny głos Niki Lubowicz oraz pełen zjawiskowej subtelności akompaniament jej brata Dawida Lubowicza(skrzypce) i Igora Przebindowskiego(fortepani) – znakomicie współgrało z sąsiedzkim klimatem Zofiówki. W przyjemnie przyciemnionym, przyjaznym wnętrzu Sali Ignacego Paderewskiego, oddaliśmy się prawdziwemu muzycznemu relaksowi.

Zofiówka trwa!

Serdecznie zapraszamy!????

RETRANSMISJĘ WYDARZENIA MOŻNA OBEJRZEĆ NA KANALE YOUTUBE ZOFIÓWKI:

Dziękujemy ogromnie za piękny i ciekawy wieczór, tak licznie zgromadzonej Widowni – zarówno stacjonarnie jak też przed telewizorami, wszystkim inspirującym Gościom wydarzenia oraz przesympatycznym Prowadzącym Barbarze Gutaj Monowid i Janowi Gutaj Monowid!

Wielkie wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę Gospodarzy miejsca – Partnerów Festiwalu Zofiówka, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, za wielką serdeczność i gościnną atmosefrę.

Ogromne podziękowania ślemy wszystkim osobom zaangażowanym w obsługę wydarzenia:

Pracownikom Muzeum Józefa Piłsudskiego

Realizatorowi nagłośnienia Marianowi Lachowiczowi

Realizatorom transmisji wydarzenia: Jeremiemu Sapilakowi i Piotrowi Sapilakowi z „Art Streaming Jeremi Sapilak” oraz Adriannie Choina

Fotografce Zofiówki Annie Nowak

Wolontariuszce Zuzi Aniołowskiej, wspierającej technicznie wydarzenie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.