„Książki – moja praca, moja pasja”

Czy należy ulegać presji „książek, które powinniśmy przeczytać”, a na które nie mamy czasu lub ochoty? 

Czy może szukać literatury dostosowanej do naszych potrzeb, wzbogacających nas o to, czego nam brak?

Czy na pewno istnieje problem z czytelnictwem w Polsce? 

To tylko jedne z wielu zagadnień poruszanych podczas „Spotkania z literaturą”, które inspirująco tworzyły prowadząca spotkanie Katarzyna Bulicz-Kasprzak oraz gościnie Klaudia Baranowska, Justyna Dżbik-Kluge, Małgorzata Teodorczyk, a także pogodna Publiczność.

Przyjazna atmosfera rozmowy Pań zajmujących się książką zawodowo, ale też z pasji, zdawała się być zachętą do otwartego spojrzenia na literaturę i jej problematykę.. Pielęgnowanie kultury dialogu wokół literatury, poświęcenie odpowiedniej ilości czasu – a nie 3-5 minutowych wstawek radiowych – na refleksję nad nią, nasze Gościnie wskazały jako ważną drogę rozwoju czytelnictwa. 

Dialog z naszym dzieckiem, zwykła rozmowa o tym co czyta i co chciałoby czytać, mogą wytworzyć wyjątkową więź wokół książki. Dialog z nauczycielką, która potrafi zainspirować dzieci i młodzież, obdarzenie jej zaufaniem, może dać nowe życie mało aktualnym, zdawałoby się, lekturom szkolnym. W końcu dialog z samą lekturą. Próba nowego spojrzenia na teksty z innych epok, treści z pozoru już nieaktualne, wzbogacona np. refleksją o tym co nam książka mówi o przeszłości, a co jest ponadczasowe – może być pasjonującą przygodą. Podobnie jak podejmowanie na nowo dawnych lektur, przy kooperacji z innymi dziedzinami sztuki, jak np. film, teatr, muzyka. 

Z dyskusji płynęło pragnienie tworzenia szerokiego środowiska opartego na zainteresowaniu książką, ale też czytelnikiem, autorem – z ich osobowościami, przeżyciami, pragnieniami, dążeniami. W którym nie potępia się osób za to co czytają, lecz próbuje poznać ich gusta, motywacje i zachęcać do dalszych literackich przygód, a także być otwartym na przyjęcie inspiracji od nich. Nieocenioną rolę pełnią w tym procesie autorzy, którzy coraz chętniej wchodzą w dialog z czytelnikami, spotykają się z nimi, korespondują, słuchają, ale też sami czytelnicy, którzy pragną dzielić się swoimi przemyśleniami, przeżyciami płynącymi z lektury. 

Bohaterki sobotniego spotkania zaprosiły nas pogodnie do spojrzenia na książki jak na towarzyszki naszej życiowej wędrówki. Do odejścia od czołobitności wobec „dzieł literatury”, a pozostawienia przestrzeni na własną interpretację, na emocje, osobistą relację z książką, z autorem. Abyśmy czerpali z lektury to, co dla nas ważne.

Tak widzimy sobotnią dyskusję my, ale jesteśmy ogromnie zainteresowani Waszymi spostrzeżeniami!

Zachęcamy do prezentowania Waszych przemyśleń na temat problematyki poruszanej w dyskusji! Dzięki pracy naszych realizatorów – Jeremiego Sapilaka i Piotra Sapilaka – cały zapis rozmowy jest dostępny, udostępniliśmy w komentarzu pod postem.

Dziękujemy ogromnie wszystkim Osobom, które zawitały na „Spotkanie o literaturze” na miejscu lub przez transmisję!

Pragniemy serdecznie podziękować:

Kasi Bulicz-Kasprzak, prowadzącej spotkanie;

Justynie Dżbik-Kluge, Małgorzacie Teodorczyk oraz Klaudii Baranowskiej za inspirującą rozmowę;

Realizatorom transmisji oraz Tłumaczkom PJM! 

Gratulujemy Laureatom nagród książkowych!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.