Małgorzata Basaj i Michał Janik | Sąsiedzkie spotkania z kulturą

Każdy z nas jest nośnikiem mikrohistorii, która splata się z szerszym kontekstem.” Ta myśl Michała Janika przenikała nasze wczorajsze spotkanie.

Dowiedzieliśmy się, jak istotne są świadectwa przeszłości i w jaki sposób z pozoru zwykłe opowieści, anegdoty czy wspomnienia mogą się nimi stać.

Odkryliśmy, że przedmioty również mogą pełnić rolę nośników historii.

Czym kierować się, wybierając przedmioty na wystawę?

Dowiedzieliśmy się, że dary – skarby, przechodzą długą drogę od momentu ich ofiarowania w Muzeum, finalnie stając się częścią zbiorów muzealnych. Często ukryte wśród rodzinnych pamiątek, dzięki hojności Darczyńców, stają się nieodłączną częścią naszej wspólnej historii.

Misją Muzeum jest zadbanie o to, by te przedmioty przetrwały i aby ich wartość nie przeszła niezauważona w biegu współczesnego świata.

Również my i nasze rodziny możemy pomóc. Warto rozmawiać, dopytywać i przede wszystkim – dowiadywać się. Nieważne, czy jest to źdźbło trawy, czy dokument – każdy z nich w jakiś sposób może przyczynić się do konstrukcji naszego wspólnego dziedzictwa. Naszą wspólną rolą jest „obudowanie ich w wiedzę”, jak słusznie zauważyła Ania Serdiukow.

Serdecznie dziękujemy naszym Gościom: Małgorzacie Basaj i Michałowi Janikowi za otwierającą rozmowę. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy czasowej; „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach” w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

????Z kolei już jutro o 19:00 ostatnie spotkanie z cyklu Sąsiedzkich spotkań z kulturą. Gościem Ani Serdiukow będzie Katarzyna Wajda – historyczka kina, filmografka. Bohaterka spotkania zdradzi nam, czym dokładnie zajmuje się filmograf/ka, dlaczego praca w archiwum bywa niebezpieczna i jakie było największe i najcenniejsze odkrycie Kasi?

Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.