Sąsiedzkie spotkania z kulturą – spotkanie z Dominiką Szumską i Kasią Bulicz-Kasprzak

„U nas jest albo Wielkie Dzieło albo Bryk, prawda?” 

Funkcjonujemy w innym języku i w innych mediach. Ale jak w dzisiejszym pędzie świata odnaleźć przestrzeń na klasyki literatury i zaadaptować je do współczesnego czytelnika? 
Warto zdjąć autorów z piedestału i pokazywać ich młodzieży jako ludzi, o których można dyskutować. Wraz z gościniami Ani Serdiukow szukaliśmy medium, które będzie do tego odpowiednie.  

Technologie nagminnie ze sobą rywalizują, natomiast to właśnie książka proponuje nam inny rodzaj bycia ze sobą, bycia ze światem. 

Czasy się zmieniają, ale ludzkie emocje są ponadczasowe, dlatego warto spróbować na nowo odkryć na przykład „Noce i dnie” – mówiła Dominika Szumska. 

Nie bójmy się świeżego spojrzenia, wyrażonego poprzez nowopowstałe adaptacje filmowe. Nie zamykajmy się na to, co sprawdzone. Może to właśnie eksperymentowanie z formą okaże się kluczem do zrozumienia treści przekazywanych przez historycznych autorów. Takie wnioski możemy wysnuć ze wczorajszego spotkania z Dominiką Szumską i Kasią Bulicz-Kasprzak.

Poznanie autorów sprzed lat, ich życia, codzienności, jest też inspiracją dla dzisiejszych autorów. Nagle okazuje się, że różnią się może epoki w jakich żyją, ale problematyka procesu tworzenia, np. szukanie inspiracji, warunków tworzenia, przeżycia zyskane w tym toku, łączą. 

A jak Maria odnalazłaby się w dzisiejszych czasach? Co wyjęłaby dla siebie, a co próbowała zmienić? Przekonajcie się sami. Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy!


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.