Zaproszenie na koncert finałowy – „Moniuszko w hołdzie Powstaniu Styczniowemu”

Zapraszamy serdecznie na koncert zamykający Festiwal Zofiówka 2023. Tym razem usłyszymy muzykę Stanisława Moniuszki w jej przeróżnych odsłonach, barwach i brzmieniach. 

„Moniuszko – w hołdzie Powstaniu Styczniowemu”

4 listopada 2023 r. w siedzibie Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim, ul. Jana Pawła II 23

To wydarzenie, którego celem jest krzewienie wiedzy o Powstaniu Styczniowym i uczczenie bohaterów narodowych, ale w sposób odmienny – artystyczny.  Kultura, a w szczególności muzyka w czasach zaborów stanowiły niejako „inkubator”, w którym przechowana została polskość, a muzyka Stanisława Moniuszki przyczyniła się do tego w sposób szczególny.

Koncert podsumuje warsztaty chóralno-orkiestrowe, odbywające się od 15 października do 4 listopada. Warsztaty miały na celu zachęcić uczestników nie tylko do poznawania polskiej muzyki, ale także polskiej historii w sposób aktywny. 

Emocjami i wrażeniami wyniesionymi z warsztatów uczestnicy pragną się podzielić ze współmieszkańcami Sulejówka oraz Powiatu mińskiego podczas koncertu finałowego. Będzie on stanowił podsumowanie wspólnej, muzycznej przygody, a zarazem oficjalnie zakończy Festiwal Zofiówka.

Utwory, które wykona chór, orkiestra oraz soliści to dzieła skomponowane przez Stanisława Moniuszkę w początkowym okresie twórczości związanym z Wilnem. Usłyszymy między innymi trzy Sonety krymskie, fragmenty oper, pieśni. To poezja i muzyka ukształtowała postawę polskiej młodzieży, która organizując antycarską konspirację, masowo schroniła się w lasach, a stąd wyruszyła do walki w styczniową noc 1863 roku.

PROGRAM

W programie usłyszymy m.in.: Sonety krymskie, Fragment z opery Halka, Fragment z opery Straszny Dwór, Pieśni solowe i w opracowaniu na chór a cappella.

WYKONAWCY

Uczestnicy warsztatów chóralno-orkiestrowych:

  • Miejska Orkiestra Dęta Akord
  • Chór Kameralny Miasta Sulejówek
  • Międzyparafiany Chór Ichthis
  • Międzypokoleniowy Chór Kameralny Kanon z Siennicy
  • Chór Parafialny Cantate Domino
  • Chór Parafialny Quercetum Dei
  • Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego
  • Chór Miasta i Gminy Mrozy

Soliści:

Bartosz Lisik – bas

Ernest Tymczyszyn – tenor

Dyrygenci:

Barbara Hijewska

Michał Śmigielski

WSTĘP

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI do odbioru:

w siedzibie Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim,  ul. Jana Pawła II 23 i w biurze MDK Sulejówek, ul. Bogusławskiego 14; od 23 października 2023 roku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.